Stoldąb

zanim zamówisz schody

Zanim zamówisz schody – powinieneś zastanowić się nad ich rodzajem. Decyzja o ich rodzaju musi zapaść już na etapie projektowania domu. W tym momencie podejmujemy decyzję czy w przyszłości będziemy posiadali schody samonośne czy na beton.

Nie ulega wątpliwości, że schody żelbetowe są solidne . Przetrwają z pewnością tak długo jak dom. Ma to również negatywne konsekwencje. Bardzo trudne albo wręcz niemożliwe okaże się dokonanie zmian wynikające z nowych potrzeb użytkowników. Gdy zaplanujemy rozbudowę lub przebudowę, schodów żelbetowych nie zdemontujemy i nie przeniesiemy w kawałkach w inne miejsce.

Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku schodów drewnianych samonośnych. Znacznie łatwiej je wymienić na nowe albo zmienić ich lokalizację, kiedy pojawi się taka potrzeba. Schody samonośne ustępują trwałością żelbetowym, ale dobrze wykonane posłużą równie długo.
Kiedy decyzja : schody na beton czy schody samonośne już za nami , możemy się zapoznać z poniższym przewodnikiem:

1. Rodzaj drzewa

Podstawowa decyzja – to rodzaj drzewa. Stolarze uważają, że z każdego gatunku da się wykonać schody dobrej jakości . Nie jest to do końca prawda, gdyż np. drewno sosnowe jest dość miękkie, a drewna bukowe, wrażliwe na częste zmiany temperatury w pomieszkaniu i ma skłonność do odkształceń. Za najlepsze uchodzą gatunki twarde - dąb, jesion oraz drewno egzotyczne.

2. Malowanie schodów

  • Schody w kolorze naturalnym - jeżeli chcemy uzyskać barwę transparentną – tzn. taką która oddaje naturalne kolory drewna - możemy użyć lakieru poliuretanowego podkładowego i lakieru poliuretanowego nawierzchniowego (najlepiej dwuskładnikowego), kładąc co najmniej dwie warstwy. Barwę transparentną otrzymamy również stosując bezbarwne oleje do drewna. Olej nanosimy na elementy drewniane dwukrotnie. Pamiętajmy, że inaczej niż w przypadku lakieru schody zaolejowane wymagają od użytkowników częstszej pielęgnacji i konserwacji odpowiednimi środkami.
  • Schody barwione – jeżeli chcemy zabarwić drewno na dowolny kolor i jednocześnie zachować naturalne słoje drewna – możemy użyć oleju barwiącego. Uzyskany kolor zabezpieczamy drugą warstwą oleju nawierzchniowego , bezbarwnego. Tu również- jak w przypadku stosowania olejów bezbarwnych , musimy pamiętać o częstej pielęgnacji i konserwacji odpowiednimi środkami. Możemy również po pierwszej warstwie oleju barwiącego zastosować odpowiedni lakier poliuretanowy. Dzięki temu uzyskamy schody barwione i zabezpieczone lakierem, które nie będą wymagały tak częstej i konserwacji i pielęgnacji jak w przypadku samego oleju

 

KONTAKT

Masz pytania? Napisz do nas!

Stoldąb Usługi Stolarskie Grzegorz Papis

ul. Władysława Pustoła 6a

Zielonki-Wieś 05-082

biuro@stoldab-schody.pl

tel.: 501 120 502

Przeczytaj lub dodaj opinię:

kliknij tutaj Zostaw komentarz

Formularz kontaktowy